Szanowni Państwo,

 

Z ogromną przyjemnością informujemy Państwa o kolejnej pozytywnej zmianie systemowej, dzięki której możliwe stało się rozliczanie przedłużonych hospitalizacji pacjentów z powikłaniami po założeniu sztucznego dostępu do przewodu pokarmowego rozliczanych dotychczas w ramach grupy F13.

 

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia uwzględniła jedną z uwag przesłanych 20.12.2019 r.  przez Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego w ramach konsultacji projektu zarządzenia szpitalnego i wprowadziła zmiany w opisie grupy F13 – określono liczbę dni finansowania grupą (maksymalnie 8 dni)
i wprowadzono możliwość rozliczania dodatkowych osobodni od 9 dnia hospitalizacji (278 zł za każdy dodatkowy osobodzień hospitalizacji).

O braku produktu rozliczeniowego, w ramach którego NFZ mógłby finansować leczenie pacjentów z powikłaniami po założeniu sztucznego dostępu do przewodu pokarmowego dyskutowaliśmy już podczas sesji finansowej na kongresie PTŻK w Iławie w 2018 r. Tym bardziej cieszymy się, że aktywna współpraca z Centralą NFZ przynosi pierwsze pozytywne efekty. Mamy nadzieję, że nasze pozostałe propozycje – po przeprowadzeniu niezbędnych prac analitycznych przez NFZ, zostaną uwzględnione przy kolejnych zmianach zarządzenia szpitalnego.

W załączeniu  przesyłamy 3 slajdy dotyczące zmiany  grupy F13 do wykorzystania w Państwa jednostkach.

Aby pobrać kliknij w LOGO PTŻK

Mam nadzieję, że to dopiero początek pozytywnych zmian i że w Nowym Roku 2020 przekażemy Państwu jeszcze wiele dobrych wiadomości związanych z finansowaniem leczenia żywieniowego w Polsce.

 

dr n. med. Przemysław Matras

Prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego